4 osvědčené tipy, jak studovat rekvalifikační kurzy přes úřad práce

Toužíte po lepším zaměstnání, ale chybí vám potřebná kvalifikace pro vykonávání vysněné profese? Rekvalifikační kurzy vám doplní chybějící znalosti v relativně krátkém čase. Za pár týdnů se naučíte úplně nový obor, anebo si prohloubíte své dosavadní vědomosti. Rekvalifikace může být hrazená z vaší kapsy, jste-li v evidenci na úřadě práce, využijte proplacení dalšího vzdělávání z dotačního programu.

V článku se dozvíte praktické rady a důležité informace, které vám pomohou získat akreditované rekvalifikační kurzy a využít je v praxi.

1. Rekvalifikační kurzy – co musí zájemce splnit?

Co musíte jako zájemce splňovat pro zařazení do rekvalifikačního kurzu? Je nutné být v evidenci jako uchazeči o zaměstnání na úřadě práce (ÚP). Co se za poslední roky změnilo, tak to, že již nemusíte být vedeni na ÚP několik měsíců. Nyní na době, kdy jste zaregistrování na úřadě práce, nezáleží.

Samozřejmě je potřeba, abyste splňovali určité požadavky a měli jisté předpoklady pro vykonávání budoucí profese. Jedná se zpravidla o požadované minimální ukončené vzdělání (např. výuční list nebo maturitní zkouška) a zdravotní způsobilost. Rekvalifikace by měla sloužit především k tomu, abyste nalezli vhodné pracovní místo, po kterém je v místě vašeho bydliště skutečně poptávka.

2. Rekvalifikace hrazená přes úřad práce

Při splnění určitých podmínek za vás uhradí rekvalifikační kurz úřad práce. Do úhrady ceny nespadá pouze kurzovné, ale také další náklady spojené se vzděláním. Např. cestovné jsou náklady, které musíte nezbytně zaplatit k dosažení rekvalifikace. Před zahájením první lekce rekvalifikace musíte s ÚP sepsat písemnou dohodu.

Jestliže rekvalifikaci bez závažných důvodů nebudete moci dokončit nebo se vám nepodaří vykonat závěrečnou zkoušku, zaplatíte si náklady sami. Při absolvování rekvalifikačního kurzu máte nárok na pobírání podpory ve výši 60 % čistého měsíčního příjmu z předchozího zaměstnání.

3. Vybírejte rekvalifikační kurz s dostatečným předstihem

Kurz si můžete vybrat sami po vlastní ose, nebo dát na doporučení z úřadu práce. Pozor však na to, že celý schvalovací proces trvá minimálně 30 dní. Proto vybírejte např. rekvalifikační kurz účetnictví nejméně s měsíčním předstihem. Úřad práce potřebuje nějaký čas na posouzení vaší žádosti, administrativu a konečné schválení sestavenou odbornou komisí. Úřad práce proplácí kurz včetně mzdových nákladů také zaměstnancům (přes jejich zaměstnavatele) a živnostníkům. Jedná se však o jiný dotační program POVEZ II.

4. Vyberte si z atraktivní nabídky programů rekvalifkace

Rekvalifikační kurzy můžete absolvovat po celé České republice. Každý úřad práce má zajímavou nabídku kurzů pořádaných v daném městě. Vybírejte podle toho, co by vás bavilo, na druhou stranu si zjistěte, po jakých oborech je poptávka v místě vašeho bydliště. Můžete studovat oblíbené obory, jako jsou účetnictví, personalistika, daně, mzdy a marketing. Také se můžete stát kadeřnicí, kosmetičkou, manikérkou, masérkou či využít počítačové či grafické kurzy.

Tip! Dopředu se informujte, zda se jedná o akreditovaný kurz, jaké má podmínky úspěšného ukončení, a jestli z něj obdržíte diplom, certifikát či osvědčení. Jestliže máte jako zájemci o rekvalifikační kurzy další dotazy, úřad práce vám je zodpoví stejně jako samotné společnosti jež dané vzdělávání poskytují.

Více informací naleznete na webových stránkách Integrovaného portálu Ministerstva práce a sociálních věcí nebo na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Náš výběr
JazykyLepe.cz
JazykyLepe.cz
300 Kč/hod Kč
OnlineJazyky.cz
OnlineJazyky.cz
2 990 Kč/kurz Kč
Tutor.cz
Tutor.cz
dle výběru Kč

TOPlist
TOPlist